Son zamanların en popüler sosyal medya platformlarından olan YouTube, kullanıcılarına kendi kanallarını yaratma ve içeriklerini paylaşma olanağı sunarak bambaşka bir boyut açtı. Her gün binlerce farlı içeriğin yayımlandığı bu platformun bizi ilgilendiren kısmı ise eğitici tarafı.

YouTube sadece eğlence için kullanacağımız bir sosyal medya platformu değil. Teknolojinin hayatımızın içerisine iyice girmeye başladığı bu günlerde bu platformu eğitim için de kullanmak mümkün. Bu yazımızda özellikle işlem gerektiren derslere yönelik olarak nasıl daha etkili biçimde bu tarz videoları kullanacağınıza da değineceğiz.

Peki ama YouTube’u eğitim için nasıl kullanabiliriz?

Birçok kategoriden içeriğin paylaşıldığı bu platformun kullanıcılarından bazılarını da eğitimciler oluşturuyor. Dijitalleşme amacıyla YouTube’a adım atmış öğretmenler, akademisyenler ve çeşitli eğitim kuruluşları bulunuyor.

Bu noktada önemli olan ise aradığımız şeyi en net ve basit haline getirmek. Çoğu zaman YouTube’da gezinirken kendimizi çok alakasız içeriklerin içerisinde kaybolmuş ve zamanımızı tüketir bir halde bulabiliriz. Bu da tabii ki YouTube gibi platformların arzu ettiği bir durum doğal olarak. Bizim yapmamız gereken ise dikkatimizi sadece aradığımız içeriklere odaklamak.

Örneğin, matematikten basit eşitsizlikler çalışmak istediğimizi düşünelim. Birçok farklı video ve bu içerikleri oluşturan ve sunan birçok farklı eğitmen karşımıza çıkacaktır. Önemli olan sizin hangi içerikten daha iyi verim sağlayacağınızı değerlendirmenizdir. Çoğu video konuların zorluk derecelerine göre sıralanmıştır; bu yüzden kendi seviyenizi hedef alan videolara erişmeye çabaladığınızdan emin olun. Videoyu açmış olsanız bile açıklamalarını iyice okuduğunuzdan emin olun. Bunu yapmak sizin seviyenize uygun olmayan bir videoyu izlemenizin ve zaman kaybetmenizin önüne geçebilir.

Arkadaşlarınıza ve öğretmenlerinize kulak verin

YouTube üzerinden ders çalışmak istiyor ama içeriğin sizin anlayacağınız türde anlatıldığı bir video bulamıyor musunuz? Bu anlamda arkadaşlarınızın veya öğretmenlerinizin tavsiyelerine kulak verebilirsiniz. Daha önce benzer videolar izlemiş ve bu videolardan farklı yararlar sağlamış ya da sağlayamamış kişiler olabilir. Bu kişilerin tecrübelerinden yararlanarak video izleyerek geçirdiğiniz zamanının kalitesini en üst seviyeye çıkarabilirsiniz.

Videolardaki soruları siz de çözmeyi deneyin

Videoları sadece izlemeyin! Videoları izleyip dersi anlamaya çalışırken verilen örneklerdeki soruları siz de çözmeyi deneyin. Örnek olarak bir soru çözüleceği zaman videoyu durdurun ve kendi kendinize soruyu çözmeyi deneyin. Çözemiyor musunuz? Hiç sorun etmeyin çünkü özellikle soru çözüm videoları tam da bu yüzden çekiliyor. Soru çözülürken dikkatlice izleyin, ya da soru çözülürken siz de aynı işlemleri kağıdın üzerinde yapın. Böylelikle sorunun çözümünü öğrenirken farklı yeteneklerinizi kullandığınızdan dolayı öğrenmeniz daha da kolaylaşabilir ve öğrenilen bilgiyi uzun süreli hafızanıza işleme ihtimaliniz artar.

Sorunun çözümü bittiğinde bir daha videoyu durdurun, tüm işlemlerinizi silin ya da yeni bir kağıda aynı soruyu tekrar yazın. Soruyu videodan yardım almadan çözmeyi deneyin. Bazı soruları çözerken hala eksikleriniz olduğunu görebilirsiniz ama bunun sizi demotive etmesine izin vermeyin. Gerekirse birkaç defa aynı taktiği tekrarlayın.

Videoyu bitirdikten sonra da soruları bir defa daha çözün. Bu şekilde hangi kısımlarda eksik olduğunuzu ya da ne kadar ilerlediğini görme şansınız olurken çözüm yollarını ve öğrendiklerinizi de tekrar pekiştirme şansınız olacaktır.

Ama videoyu bu şekilde bitirmek çok uzun sürüyor!

Evet. Aslında bu şekilde çalışarak her detayın üzerinden yeterince geçmeyi amaçlıyoruz. Unutmayın ki beynimiz bir şeyi ne kadar tekrar edersek o şeyi hatırlama ve öğrenme işlemini o kadar kolay yapacaktır. Bir videoyu bitirmek belki de saatlerinizi alacaktır ancak öğrenmekte şimdiye kadar zorlandığınız bir konuyu bu şekilde daha kolay bir biçimde kavrayabilirsiniz.

Bazıları için bu şekilde çalışmak zaman kaybı gibi gelebilir. Ancak şöyle düşünün; bir videoyu hızlı hızlı izlediniz ve sonrasında da çalışmaya biraz ara verdiniz. Daha sonra bir test açtınız ve az önce çalışmış olduğunuz konunun sorularını bir türlü çözemiyorsunuz ya da çözdüğünüz soruların cevaplarından bir türlü emin olamıyorsunuz.

Aslında istemiş olduğumuz şey oldukça basit: daha zeki bir biçimde çalışarak sonrasında yaşayacağımız hayal kırıklığının ve dersteki başarısızlığımıza olan inancımızın önüne geçmek! Bu şekilde çalışmanın başlarda oldukça yorucu geleceğini biliyoruz; ancak unutmayın ki soruları çözebildiğinizi gördükçe kendinize olan inancınız da artacaktır.

Her ne kadar videolar üzerinde zaman kaybediyormuş gibi hissediyor ve bu zaman süresince çok daha fazla konu çalışabileceğinizi düşünüyor olsanız da aslında öğrendiklerinizi iyice pekiştiriyor oluyorsunuz ve bu da size sınavlara hazırlandığınız süreçte ciddi bir avantaj sağlayacaktır.

Psikolojik Danışman Göksel AKKAYA