Öğrencilerin sıklıkla yaptığı bir davranıştır kıyaslama yapmak. Peki ama kıyaslama yapmak ne kadar doğrudur ve size ne kadar doğru bilgiler sunacaktır?

Psikolojik danışmanlar olarak bizim asıl amacımız tavsiye vermek değil; kişinin düşünce ve davranışlarındaki yanlışları fark etmesinde öngörü kazanmasına yardımcı olmaktır. Öğrencilerin kendi performansları konusunda öngörü kazanmalarına yardımcı olmak için de yapılması yararlı olan bir şey var: Kıyaslamadan uzak durmak. Kıyaslama yaptığınızda, kendi sonuçlarınızı diğerlerinin sonuçları karşısında değerlendirirsiniz. Bu bazı durumlarda yararlıdır ancak aşırıya kaçtığınızda öz güveninizi derinden etkileyebilir.

Kıyaslama yapmak aslında beklentilerimizin artık karşılanamayacak kadar yükselmesine neden olabilir. Yani beklentilerimizi karşılanabilir kılmak için oldukça objektif yaklaşmamız bize yardımcı olacaktır. Bazen diğerlerinin sonuçlarını yakalamaya çalışarak kendinizi tüketebilir ya da çoğunlukla diğerlerinden daha iyi sonuçlar aldığınız için kendinizi çok daha rahat hissedebilirsiniz ve daha fazla çalışmak istemeyebilirsiniz. Bu iki durumda bize yarar sağlamayacaktır.

Sağlıklı değerlendirme yapabilmek için bizim tablolara, sayısal sonuçlara ve grafiklere ihtiyacımız vardır. Kendi gelişimsel grafiğinizi çizmek ve nerelerde iyileştirmeler yapabileceğinizi planlamak sizin için çok daha yararlı olabilir. Bu sayede planlama yapmayı, kontrollü ve verimli çalışmayı ve doğru değerlendirme yapmayı pekiştirebilir ve bu sayede de motivasyonunuzu uzun vadede sürdürebilirsiniz.