Yıl: 2019

Süre: 2 Saat 27 Dakika

IMDB Puanı: 8,6

Film, daha öncesinde Batman filmlerinden aşina olduğumuz ”Joker” karakterinin ortaya çıkışını konu alıyor. Filmin ilerleyen sahnelerinde ”Joker” lakabını alacak olan Arthur Fleck toplum tarafından dışlanmış bir adam ve başarısız bir komedyendir. Hayatta yapayalnız olan Arthur’un tek varlığı hasta annesidir ve yaşamını annesiyle beraber sürdürmektedir.

Arthur sürekli olarak bağ kurma çabasındadır ve yaşamını iki farklı maske ile sürdürür. Gündüzleri hayatını idame ettirmek için taktığı palyaço maskesiyle göreceğimiz Arthur, geceleri ise bambaşka bir maske takmaktadır. Babasız büyüyen ve acı içinde yaşayan Arthur’un diğer yanı özellikle eve, annesine ve yalnızlığına döndüğünde görülmektedir.

Aşırı stresli durumlara karşı geliştirdiği tiki ise kendisini oldukça zorlamaktadır. Aslında kendisi için üstesinden gelmesi çok zor olan durumlar Arthur için kahkaha krizleriyle sonlanmaktadır ve bu durum hayatını daha da zor bir hale getirmektedir. Maruz kaldığı zorbalıklar ve psikolojik baskı Arthur’u gitgide topluma aykırı bir hale getirir.

Aldığı psikolojik desteğin kesilmesi ve aldığı tedaviye devam etmemesiyle beraber, Arthur’un psikolojik durumu giderek daha kötü bir hal alır ve kontrolü kaybetmeye başlar. Kendini suç ve kaosun içerisinde bulan Arthur; sürekli katılmanın hayalini kurduğu televizyon programına çıkıp geri dönülemez bir olaya yol açtıktan sonra kendi kimliğinden uzaklaşır ve Joker kimliğine bürünür.

Fragmanı izlemek için tıklayınız.