Depresyon Nedir?

Depresyon günümüzde oldukça popüler bir terimdir ve gerek medya gerekse diğer kitle iletişim araçları ile de popülerliği giderek artmakta ve ‘’belki’’ de depresyon üzerine bir yığın yanıltıcı bilgi çevremizde yayılmaktadır. Konumuz depresyon olduğunda da bilgi kirliliğinden uzaklaşarak oldukça bilimsel bilgilere ulaşmaya çabalamak herkes için en iyisi olacaktır.

Dünya üzerinde 350 milyondan fazla insanın depresyondan muzdarip olduğu düşünülmektedir ve depresyon tarih boyunca insanları sıkıntıya sokan bir durum olarak varlığını sürdürmüştür. Hipokrat, ünlü Yunan hekim, depresyonu ilk defa bir hastalık olarak işaret etmiş ve ‘’melankoli’’ olarak adlandırmıştır ve depresyona uzanan süreç böylece başlamıştır.

Depresyondaki insanlar genellikle kendilerinin zayıf kişiliklere sahip olduklarına inanmakta ve bu inancı da desteklemek için çeşitli arayışlar içerisine girmektedirler. Hatta bazı insanlar da benzer düşüncelere ve inançlara sahiptirler. Ancak bir noktada kesinlikle unutulmaması gereken bir gerçek söz konusudur: depresyon kişilerin zayıf olmalarıyla ilişkili değildir! Tarihte bir çok ünlü ismin de depresyondan muzdarip bir hayat sürdüğünün kanıtlarına günümüzde kolayca ulaşılabilmektedir.

Depresyon ile ne kastediliyor?

Depresyon, Latince’de ‘’bastırmak’’ anlamına gelen ‘’deprimere’’ sözcüğünden türemiştir ve sadece moral bozukluğuna işaret eden bir kelime değildir. Depresyon yalnızca nasıl hissettiğimizi etkilemez; düşünme şeklimiz, sekse olan ilgimiz, konsantrasyonumuz, enerji seviyemiz ve uykumuz da depresyondan etkilenir.