Yıl: 2018

Süre: 1 Saat 30 Dakika

IMDB Puanı: 7,2

Black Mirror’un yeni filmi olan Bandersnatch interaktif yapısıyla izleyicilerin kararlarına göre alternatif sonlar sunuyor. Aslında yapımda adı geçen Bandersnatch çok hızlı hareket ettiği kabul edilen kurmaca bir yaratığın ismi.

Filmde, Stefan isimli genç bir programcının 1984 yılında etkisi altında kaldığı bir romanı bilgisayar oyununa uyarlamaya çalışmasıyla beraber gerçekliği sorgulama başlaması ele alınıyor. Filmi eşsiz kılan asıl şey ise filmi Stefan’ın vereceği kararları izleyicinin seçebiliyor olması.

Birden fazla sona sahip olan bu filmin süresi 1 saat 30 dakika olmasına rağmen, tüm alternatif sonları görebilmek için geçirilen sürenin 5 saati aştığı konuşuluyor.

Filmde özgür irade paradoksuna sıklıkla atıfta bulunuluyor. Psikolojik ve felsefi anlamda da izleyiciyi sorgulamaya iten film akıllara ‘’Tercihlerimizde ve davranışlarımızda özgür müyüz?’’, ‘’En başından beri bizler de mi kontrol ediliyoruz?’’ ve ‘’Gelecekteki eylemlerimiz de şu anki seçimlerimizin sonucu olarak mı karşımıza çıkıyor?’’ gibi birçok soruyu getiriyor.

Özgür iradeden bahsedilebilir mi? Kararları bizim adına veren birileri olabilir mi? Yoksa eylemlerimiz en başından beri seçimlerimizin bir sonucu mu? Benliğimiz dış unsurların tesiri altındayken kadere hükmetmek mümkün mü? Dış unsurların varlığı özgür iradeyi geçersiz mi kılıyor? Bu soruların cevabını kendinize siz verin. İyi seyirler…

Fragmanı izlemek için tıklayın